Zmiana czasu 2021 – może Cię kosztować nawet życie!

Elements envato

Zmiana czasu 2021 – może Cię kosztować nawet życie!

Wiesz, że w ciągu kilku pierwszych dni po zmianie czasu jest więcej przypadków zawałów serca, a nawet udarów mózgu? Okazuje się, że przesunięcie zegarków nawet o godzinę może przyczynić się do wielu niepokojących sytuacji!

Zmiana czasu 2021

Już w nocy, z soboty 30 października na niedzielę 31 października będziemy przesuwać nasze zegarki o godzinę do tyłu. Większość z nas może o tym nawet nie myśleć – nowoczesne urządzenia same przestawiają godzinę.

Zmiany czasu możemy też nie zauważyć – w końcu przesunięcie z 3:00 na 2:00 to pora, w czasie której zdecydowana większość osób po prostu śpi. Okazuje się jednak, że nawet taka niepozorna zmiana może wywołać duże skoki hormonalne.


fot. bomKal.pl

Zmiana czasu – zaburzenia hormonalne

Każdy z nas jest mocno podatny na działanie hormonów. Kilka z nich ma bezpośredni pływ na regulację rytmu dobowego. Kortyzol budzi nas rano, a melatonina usypia lub utrzymuje sen. To właśnie dzięki temu drugiemu hormonowi nasz sen między północą, a trzecią nad raną jest najbardziej efektywny.

Zmiana czasu, podobnie jak zmiana strefy czasowej przy podróży, zaburza funkcjonowanie naszego organizmu i przekłada się na złe samopoczucie i zmęczenie.

Powrót do rutyny i harmonii

Nasz organizm kocha harmonię i rutynę. Dlatego właśnie lekarze zalecają, by kłaść się i wstawać o podobnych porach każdego dnia. Pozwala to zachować równowagę hormonalną i poprawić jakość snu.

Jednak dodanie lub odjęcie tej jednej godziny zaburza naszą rutynę. Wstajemy, kiedy jeszcze jesteśmy zmęczeni, a kładziemy się, zanim odczuwamy senność. Zdarza się, że po zimowej zmianie czasu wielu z nas wstaje, mimo, że jeszcze zadzwonił budzik.

Powrót do stałego rytmu i równowagi hormonalnej zajmie nam kilka dni.


fot. Wysokie Napięcie 

Większe ryzyko chorób

Okazuje się, że dodatkowa godzina snu zwiększa ryzyko wystąpienia:

  • zawału serca,
  • udary mózgu.

Wszystko przez duże skoki kortyzolu, adrenaliny oraz noradrenaliny – hormonów stresu, które pojawiają się przez zaburzenie naszej codziennej rutyny. To jednak nie wszystko! Zmiana czasu potrafi wprowadzić niemałe zamieszanie np. na kolei! Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Zmiana czasu 2021 - poznaj kilka minusów.

Zmiana czasu – jak ją przejść łagodnie

Jak najlepiej znieść zmianę czasu? To proste – słuchać swoje organizmu. Wstawać, kiedy odpoczniemy i kłaść się, kiedy jesteśmy śpiący. Życie w zgodzie ze swoim zegarem biologicznym jest bardzo ważne.

Nawet 2-3 dni adaptacyjne po zmianie czasu mogą powstrzymać organizm przed nagłymi napadami hormonów stresu.