Rozstępy - chyba każdy z nas je kojarzy... Są zmorą aż 70% nastolatek i większości dorosłych kobiet, czasami dotyczą także mężczyzn. Jak się z nimi uporać?
Like a tiger
Rozstępy to nic innego jak zmiany skórne, które pojawiają się przeważnie w następstwie gwałtownego przybrania na wadze lub nagłej utraty wagi. Najczęściej doświadczają ich kobiety w ciąży oraz młodzież w okresie dojrzewania, w czasie gwałtownych skoków wzrostu. W zależności od momentu powstania, możemy podzielić je na dwa typy:
- Czerwone rozstępy – charakterystyczne dla pierwszej fazy uszkodzenia skóry. Najczęściej są zarumienione na fioletowo, a ich występowaniu towarzyszy obrzęk, swędzenie i pieczenie.
- Białe rozstępy – właściwe dla procesu gojenia i bliznowacenia skóry. Mają one postać chropowatych, perłowo-białych linii, które są łatwo wyczuwalne pod palcami.
fot. Estell
Dlaczego powstają rozstępy? Naukowcy wciąż badają przyczyny, ale nie są w stanie jednoznacznie tego określić. Przypuszcza się, że wpływ mogą mieć tu m.in.:
- czynniki genetyczne – w tym obniżona synteza włókien kolagenowych i elastynowych, co powoduje większą podatność na uszkodzenia.
- Zmiany hormonalne – przede wszystkim te związane z nadmierną produkcją kortyzolu. Hormon stresu negatywnie odbija się bowiem na jakości i wytrzymałości skóry, zakłócając pracę tworzących ją fibroblastów.
- Niedobory w diecie – zwłaszcza witaminy A, E i C, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz pierwiastków: cynku, magnezu i krzemu.
Skóra dotknięta rozstępami
Czym charakteryzuje się skóra z rozstępami? Przede wszystkim jest:
- bardzo cienka,
- traci jędrność i napięcie,
- powoduje utratę brodawek skóry właściwej, odpowiedzialnych m.in. za transport tlenu i substancji odżywczych w głąb naskórka.
Jak sobie z nimi radzić? Tutaj niezbędna jest szczegółowa pielęgnacja, w tym głębokie nawilżenie i peeling, ale także systematyczne ćwiczenia, odpowiednie nawadnianie organizmu oraz zdrowa, zbilansowana dieta. Dodatkowo możemy wypróbować również domowe sposoby w walce z tygrysimi paskami! Oto kilka z nich:
- olej z kiełków pszenicy – poprawia wygląd rozstępów we wczesnej fazie,
- kwas glikolowy – pomaga zwalczać rozstępy poprzez zwiększenie poziomu produkcji kolagenu w skórze,
- witamina C – podawana w formie suplementów diety korzystnie działa na skórę.
Komentarze