Lawenda (Lavandula) jest to zielony krzew z obszarów śródziemnomorskich. Posiada niebiesko/fioletowe kwiatki, z których wydobywa się niesamowity aromat! Oprócz pięknego wyglądu ma także bardzo ciekawe właściwości oraz zastosowanie.
Lawenda, a przemysł kosmetyczny
Na świecie istnieje ponad 40 gatunków lawendy. Roślina występuje głównie w ogrodach oraz na plantacjach. Jest krzewem leczniczym o szerokim zastosowaniu, ale także tajemniczym składnikiem przemysłu perfumeryjnego i kosmetycznego. Wykorzystuje się ją np. do pozyskiwania olejku lawendowego. Jest on pozyskiwany z rozwiniętych kwiatów, ściętych razem z łodygą. Bardzo często stosowany jako składnik perfum, wód toaletowych, mydeł toaletowych i leków oraz jako przyprawa. Jest także składnikiem soli trzeźwiących. Zawarte w nim substancje, takie jak cyneol, geraniol, limonen, sabinen, wspomagają zabliźnianie i leczenie różnego rodzaju zmian skórnych. Napary z lawendy natomiast pomagają wchłanianie krwiaków oraz siniaków.
fot. ladnydom
Właściwości
Poza leczeniem zmian skórnych, olejek lawendowy stosowany jest także do inhalacji. Skutecznie wspomaga w leczeniu przeziębień, zapaleń oskrzeli czy migdałków. Związki aromatyczne zawarte w olejku lawendowym, wpływają także na nasz układ nerwowy. Zapach olejku uspokaja, łagodzi skutki stresu i napięcia oraz ułatwia zasypianie. Różnego rodzaju substancje wewnątrz lawendy pomagają w dolegliwościach trawiennych, pobudzają wydzielanie soków żołądkowych i żółci, poprawiają apetyt, przyspieszają trawienie, łagodzą kolki i wzdęcia. Ponadto mają działanie antyseptyczne i moczopędne. Olejek polecany jest do wcierania miejscowego, jako środek o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Dodatkowo podczas letnich wieczorów lawenda w naszym ogrodzie jest stosowana jako skuteczny sposób na komary. Swoim zapachem może też odstraszać mole odzieżowe, kleszcze a także mrówki.
Lawenda to jedna z nielicznych roślin, które tak skutecznie swą wonią działają na owady - jednocześnie jej zapach jest uwielbiany przez wielu ludzi.
Komentarze