Dlaczego tak bardzo nie lubimy alergii? W niektórych przypadkach utrudnia codzienne życie, wymusza na nas kolejne ograniczenia. Może pojawić się w dowolnym wieku i dotyka coraz większej liczby osób. Na szczęście nie musi tak być.
Krok 1 – diagnoza
Po czym możesz rozpoznać u siebie alergię? Po katarze, wysypce na skórze, swędzeniu, zaczerwienieniu i łzawieniu oczu. Są to objawy, które występują najczęściej - jednak nie u każdego. Dlatego zdiagnozowanie alergii samemu może być dość trudne. Zdarza się, że reakcja organizmu na alergen może łudząco przypominać grypę! Jeśli jednak zauważysz u siebie któreś z tych wymienionych powyżej, to może to być pierwszy znak, że pora iść do specjalisty, który przeprowadzi testy. Pomogą one rozpoznać, co dokładnie powoduje u Ciebie alergię. Najlepszym wyborem będzie udanie się od razu do alergologa.
Krok 2 – rozpoznanie
Alergolog może zalecić dwa rodzaje testów: skórne i serologiczne. W trakcie tych pierwszych lekarz umieści na skórze (najczęściej na ręku) preparat z najbardziej prawdopodobnymi alergenami. W przypadku pojawienia się świądu i zaczerwienienia odpowiedź jest jasna. Drugie testy, serologiczne, mają za zadanie dokładne zbadanie określonych immunoglubin. Dlaczego rozpoznanie jest takie ważne? Ponieważ od tego zależy ostatni krok – leczenie.
Krok 3 – leczenie
Już w nagłówku wspomnieliśmy, że najlepszym sposobem na alergię jest odczulanie. Tylko to pozwoli wrócić do codziennego życia bez alergii, codziennych leków i nieprzyjemnych skutków ubocznych. Na czym jednak polega odczulanie?
Krótko mówiąc odczulanie polega na pomocy organizmowi w większej tolerancji na konkretny alergen. Substancję, która powoduje nieprzyjemne objawy, używa się do ich całkowitego usunięcia, stopniowo zwiększając dawki alergenu – zazwyczaj przy pomocą strzykawki. Odczulanie możemy podzielić na dwa etapy:
- stopniowe zwiększanie dawki w celu uodpornienia (przez 2-3 miesiące do 7-14 dni),
- podawanie dawek przypominających/utrwalających (co 4-6 dni aż do pozbycia się reakcji).
Cały proces odczulania może trwać nawet do 5 lat! Są to jednak rzadkie przypadki, w których wcześniej alergie były wyjątkowo silne. Jest to póki co jedyny sposób na całkowite pozbycie się nieprzyjemnych dolegliwości. Co o tym myślisz?
Komentarze