Delikatne szczypanie, swędzenie a może ból? Zobacz, jak rozpoznać co Cię ugryzło i pozbądź się tej nieprzyjemności!
Pora na letniego komara
Lato - ta wspaniała pora roku oprócz słońca i przepysznych owoców sezonowych niestety przynosi także niezliczoną ilość owadów. Te zaś sprawiają nam ból, gryzą, żądlą, kłują i kąsają. Jak rozpoznać który owad pozostawił ślad na naszym ciele?
Ślad po ukąszeniu komara
W miejscu ukąszenia komara na naszym ciele tworzy się charakterystyczny bąbel. Czasami występuje także większy obrzęk i rumień, który utrzymuje się nawet przez kilka dni. Na samym początku, zaraz po ataku komara skóra tylko swędzi, ale po jednym, dwóch dniach drapania również zaczyna piec i boleć.
Pamiętajmy, że jeśli tego typu obrzęk utrzymuje się dłużej niż trzy czy cztery dni konieczny jest kontakt z lekarzem. Wówczas może się okazać, że mamy alergię na jad komara lub po prostu rozwija się zakażenie.
Ślad po ugryzieniu meszki
Meszka - ten niewielkich rozmiarów owad kąsając, rozdrapuje naszą skórę. Dlatego ślad po jej ukąszeniu jest bardzo charakterystyczny. Tworzy się wówczas bolesna ranka z wyraźnym, krwawiącym śladem, wokół której szybko tworzy się nieprzyjemny obrzęk. Skóra wokół śladu może być wyraźnie cieplejsza. Ślad po ukąszeniu meszki nie tylko boli, ale też mocno swędzi - tego miejsca nie należy jednak drapać, gdyż może to doprowadzić do zakażenia.
fot. na temat
Ślad po użądleniu pszczoły
Pszczoły - te pracowite owady bardzo rzadko atakują ludzi, chyba, że zostaną do tego sprowokowane. Niestety, ale ich użądlenie boli nie tylko na samym początku wbicia żądła, ale także odczuwamy dyskomfort w miejscu, w które się wbiło. Po użądleniu pojawia się niewielki ślad, wokół którego szybko tworzy się obrzęk, zaczerwienienie i bąbel.
Charakterystyczne jest to, że w ranie po ugryzieniu pszczoły zostaje żądło. Pamiętajmy, że koniecznie trzeba je usunąć! Należy zrobić to ostrożnie, gdyż na końcu znajduje się woreczek z jadem. Żądło można delikatnie zdrapać ze skóry paznokciem lub ostrzem noża.
Ślad po ukąszeniu mrówek
Mrówki podobnie jak pszczoły atakują w sytuacji zagrożenia. Ślady po ich ukąszeniach to najczęściej czerwona pokrzywka, której towarzyszy ból i swędzenie. Kąsając mrówki nacinają skórę, a następnie polewają rankę jadem, w którym zawarty jest kwas mrówkowy o wysokim stężeniu - to on odpowiada za miejscowe podrażnienie, a u osób skłonnych do uczuleń również za odczyny alergiczne. W jadzie mrówek są również inne substancje wywołujące alergie, w tym białka alkaloidowe, terpenoidy, hialuronidaza i histamina.
fot. Onet
Ślad po ugryzieniu przez kleszcza
Kleszcze wgryzają się w skórę i znajdują się w niej przez pewien czas. Gdy nasycą się krwią, odpadają. Bardzo łatwo jednak jest je przeoczyć, jeśli miejsce ugryzienia znajduje się poza zasięgiem naszego wzroku, np. na plecach.
Ślad po ugryzieniu przez kleszcza u każdego z nas różni się. U niektórych osób może być zmianą zapalną lub alergiczną - skóra jest wtedy zaczerwieniona, ale nie swędzi ani nie boli, a odczyn nie jest większy, niż 5 cm. U części osób po ugryzieniu przez kleszcza może pojawić się rumień wędrujący, który wywołuje bakteria Borrelia - rumień taki jest jednym z objawów groźnej choroby odkleszczowej - boreliozy.
Pamiętajmy, aby nie lekceważyć ukąszeń owadów, zwłaszcza jeśli występuje po nich nadmierna reakcja skórna, aby nie dopuścić do rozdrapania ranki i rozwoju potencjalnego zakażenia!
Komentarze