Bez szamponu, czyli metoda 'no poo'
NO-POO (NO SHAMPOO METHOD) polega na oczyszczaniu włosów i skóry głowy z użyciem naturalnych środków, takich jak różnego rodzaju glinki, ziołowe napary, orzechy piorące, czy indyjskie mieszanki roślinne.
Mycie bez szamponu? Czyli jak?
Skąd taki pomysł na metodę 'no-poo'? Przede wszystkim chodziło o zastąpienie szkodliwych dla naszych włosów detergentów naturalnymi i tradycyjnymi składnikami, które mogłyby delikatnie umyć nam włosy z korzyścią dla ich kondycji i piękna. Zastosowanie ziół pomaga także złagodzić objawy niektórych chorób skórnych, jak na przykład atopowe zapalenie skóry, czy łuszczyca. Coraz częściej mówi się o szkodliwości szamponów, które w większości przypadków zawierają silne substancje myjące takie jak SLS (Sodium Lauryl Sulfate) oraz SLES (Sodium Laureth Sulfate), ale to nie oznacza, że nie znajdziemy już w sklepach dobrych szamponów! Nie wszystkie są złe, bo da się kupić też takie o dobrym składzie, z łagodnymi substancjami myjącymi. Ostrożności jednak nigdy za wiele, stąd popularność ruchu 'no poo'. O co w nim chodzi? Cała trudność polega na znalezieniu alternatyw, dzięki którym mycie włosów bez szamponu będzie możliwe.
fot. Avanti24
Przedstawiamy Wam najpopularniejsze zamienniki szamponu:
- Mycie włosów odżywką - nazywana także metodą co-wash. Polecana jest przede wszystkim posiadaczkom suchych, zniszczonych lub kręconych włosów, ponieważ odżywka zawiera tylko łagodne detergenty, które mają przede wszystkim kondycjonować. Ten sposób na mycie włosów może jednak potęgować częstsze przetłuszczanie się włosów i nie zaleca się powtarzania go więcej niż 2-4 razy w tygodniu.
- Glinki - te wykazują działanie absorbujące sebum. Biała glinka delikatnie oczyszcza, natomiast zielona glinka ma bardzo intensywne działanie absorbujące i ściągające, w związku z czym jest polecana osobom o przetłuszczającej się skórze głowy.
- Mąka - zwykła, razowa mąka żytnia zawiera sporo saponin, więc jest często polecana dla początkujących. Większość produktów zbożowych jest bogata w saponiny i powinny poradzić sobie z wymyciem włosów: mąka z ciecierzycy, mąka żytnia, mąka kukurydziana, owsiana (a także zmielone płatki), gryczana, kasztanowa, żołędziowa itd., skrobia ziemniaczana i kukurydziana.
fot. Avanti24
- Soda oczyszczona - doskonale umyje włosy, ściągnie z nich wszystkie zanieczyszczenia, ale niestety jest dość szkodliwa jako metoda na codzienne mycie włosów. To silna zasada i nie powinno się jej używać zbyt często!
- Indyjskie orzechy piorące lub kasztany - to naturalny detergent. Wystarczy zagotować wywar z 5-7 orzechów/kasztanów i uzyskujemy płyn, którym możemy umyć naczynia, podłogi i... włosy.
- Henna, Cassia, Senes i inne maseczki na skalp - nie tylko po farbowaniu henną lub innymi ziołami w formie okładu możecie zauważyć, że włosy pozostają świeże przez kolejne dwa dni. Jest to zasługa ziół, które ściągnęły łój i zanieczyszczenia ze skóry głowy.
Jakie są zalety metody 'no poo'?
- Zapobiega przesuszeniu,
- minimalizuje podrażnienia,
- łagodzi objawy chorób skórnych,
- zapewnia miękkość włosów,
- zapobiega rozdwajaniu końcówek.