Mózg starzeje się tak samo, jak reszta ciała. Możemy opóźnić ten proces włączając do codziennego menu określone produkty. Dostarczanie odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych jest konieczne, jeżeli chcemy cieszyć się dobrą pamięcią, koncentracją i szybko przyswajać wiedzę przez długie lata. Bez tego mózg nie będzie w pełni sprawny. Jakie produkty pozytywnie wpływają na jego kondycję?
Węglowodany złożone
Mózg pracuje bez przerwy. Cały czas przetwarza miliony informacji. Choć jest stosunkowo niewielki (u osoby dorosłej 2 proc. masy ciała), jest bardzo energochłonny. Zużywa 20-25 proc. energii dostarczanej organizmowi. Jego pokarmem są glukoza i tlen. Wykorzystuje on niemal połowę krążącej we krwi glukozy. Źródłem glukozy są węglowodany, ale warto zadbać o to, by sięgać po nie z wartościowych źródeł. Ważne, żeby nie były to węglowodany proste, które znajdują się chociażby w słodyczach. Cukier błyskawicznie przenika do krwi, powodując nagły wzrost insuliny i jej gwałtowny spadek, a co za tym idzie, uczucie zmęczenia, nadpobudliwość, problemy z koncentracją i drażliwość. Inaczej jest z węglowodanami złożonymi. Najlepszymi ich źródłami są nasiona, ziarna zbóż, kasze, ziemniaki, fasola, soczewicy i otręby. Ich trawienie trwa dłuższy czas, a cukier uwalniany jest stopniowo. Dodatkowo, węglowodany złożone zawierają błonnik pokarmowy oraz witaminy i minerały niezbędne do właściwego funkcjonowania całego organizmu.
(fot. sesja.studentnews.pl)
Witaminy i minerały
Nienasycone kwasy tłuszczowe - chronią neurony i przyśpieszają przewodzenie impulsów. Ich niedobory mogą powodować mniejsze wydzielanie serotoniny oraz sprzyjać chorobie Alzheimera, depresji i demencji. Najlepsze źródła tłuszczów nienasyconych to ryby, pestki dyni i słonecznika, orzechy włoskie, algi morskie i nasiona lnu.
Witaminy z grupy B – odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Niedobór tych witamin powoduje osłabienie pamięci, kłopoty ze skupieniem uwagi i bezsenność. Występują w soi, produktach pełnoziarnistych, fasoli i grochu, orzeszkach ziemnych i nasionach słonecznika.
Żelazo - jest nośnikiem tlenu. Znajdziemy je m.in. w orzechach, roślinach strączkowych, warzywach liściastych i rodzynkach. Jego niedobór może prowadzić do trudności w uczeniu się i zapamiętywaniu.
Cynk - buduje komórki nerwowe i wzmacnia odporność. Jego niedobór powoduje senność oraz kłopoty z koncentracją. Źródłami cynku są m.in. są małże, fasola, migdały, zielony groszek i pestki dyni.
Magnez - pomaga w przewodzeniu impulsów nerwowo-mięśniowych i chroni przed metalami ciężkimi. Wypłukiwany jest przez kawę i alkohol oraz niszczony przez nikotynę. Znajdziemy go w migdałach, orzechach i suszonych owocach, lecz ze względu na jego słabą przyswajalność, warto go suplementować.
Lecytyna – poprawia koncentrację, pamięć i zdolności psychofizyczne. Można ją znaleźć w jajkach, soi, rybach, orzechach ziemnych czy kiełkach.
Komentarze