4F
Superfoods w diecie sportowca
Sport, uprawiany również amatorsko, wiąże się z większym zapotrzebowaniem organizmu na składniki odżywcze. Poniższe superfoods stanowią doskonałe źródło energii, przyspieszają regenerację i przyrost tkanki mięśniowej. Czego nie powinno zabraknąć w diecie sportowca?
Superfoods to określenie stosowane w odniesieniu do naturalnej, nieprzetworzonej żywności, której składniki wyjątkowo korzystnie wpływają na organizm. Produkty te bogate są w witaminy, minerały, przeciwutleniacze, nienasycone kwasy tłuszczowe czy dobrze przyswajalne białko. Superfoods to nie tylko jagody acai czy nasiona chia. To również popularne produkty, które prawdopodobnie masz w swojej kuchni.
Superfoods dla aktywnych
Jajka
Jajka stanowią przede wszystkim źródło pełnowartościowego, dobrze przyswajalnego białka, które ułatwia budowanie masy mięśniowej. Zawierają niewiele kalorii (1 jajko to około 80 kcal), ponadto dobrze sycą, dlatego wskazane są również na diecie redukcyjnej. Znajdziemy w nich cenne aminokwasy, w tym leucynę – niezbędną do syntezy białek mięśniowych. Jaja zawierają także minerały i witaminy: A, B12 oraz D, a także lecytynę, która wchodzi w skład błon komórkowych chroniących nerwy przed uszkodzeniami.
Banany
Banany to źródło szybko przyswajalnych węglowodanów, dlatego stanowi świetną przekąskę po treningu. Dostarczają sporo kalorii (100 g to około 100 kcal). Potas w nich zawarty korzystnie wpływa na koncentrację, reguluje ciśnienie krwi oraz gospodarkę wodną organizmu. W porównaniu z innymi owocami, zawierają spore ilości białka. Oprócz tego dzięki zawartości błonnika pokarmowego owoce te pomagają obniżyć poziom cholesterolu we krwi.
fot. Optymalne Wybory
Łosoś
Łosoś to dobra alternatywa dla mięsa. Wszystko za sprawą zawartego w nim białka, które jest niezwykle istotne w diecie sportowca. Jest także źródłem witaminy D, B6 oraz B12, aminokwasów: metioniny, lizyny i cysteiny, jodu, selenu i żelaza. Najcenniejsze jednak są kwasy omega-3, niezbędne do prawidłowej budowy komórek mięśniowych, a także łagodzenia stanów zapalnych w organizmie. Niektórzy z ekspertów odradzają kupowanie tej ryby w zwykłych sklepach. Najczęściej słyszy się o łososiach karmionych paszami pełnymi antybiotyków i barwników, które mogą negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Najlepiej wybierać ryby pochodzące z oceanów lub hodowanych ekologicznie.
Płatki owsiane
Są bogate w węglowodany złożone, czyli takie, które po zjedzeniu dłużej uwalniają energię, dlatego warto włączyć je do posiłku przedtreningowego. Znajdziemy w nich także witaminy z grupy B, cynk, magnez, fosfor oraz beta-glukany, które zmniejszają wchłanianie cholesterolu i regulują poziom cukru we krwi. Związki zawarte w płatkach owsianych wspomagają regenerację organizmu.
Gorzka czekolada
Gorzka czekolada to przede wszystkim źródło chromu, żelaza, magnezu, cynku i wapnia, które są łatwo przyswajane przez organizm. Witaminy z grupy B oraz polifenole, katechiny i epikatechiny pozwalają zmniejszyć stres oksydacyjny, tym samym przyspieszają regenerację po treningu. Należy jednak wybierać produkty o wysokiej zawartości kakao (przynajmniej 60 proc.)
Osoby aktywne muszą przywiązywać szczególną uwagę do swojej diety. Powyższe produkty będą świetnym uzupełnieniem jadłospisu każdego sportowca.