Witaminy i minerały w ciąży są ważne zarówno dla zdrowia przyszłej mamy, jak i prawidłowego rozwoju dziecka. Aby je dostarczać, najczęściej wystarczy dieta bogata w świeże warzywa i owoce. Czasami jednak warto niektóre z nich suplementować. Jaki wpływa na dziecko mają poszczególne witaminy?
- Kwas foliowy - jego suplementację zaleca się już na pół roku przed planowanym zajściem w ciążę oraz na jej początku. Wpływa na prawidłowy rozwój układu nerwowego. Jego niedobory mogą spowodować uszkodzenie cewy nerwowej, a w rezultacie wywołać bezmózgowie, wodogłowie lub rozszczepienie kręgosłupa. Oprócz tego bierze udział w produkcji czerwonych krwinek, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia anemii u przyszłej mamy. Zalecana dzienna dawka wynosi 0,4 - 1 mg kwasu foliowego dziennie. Znajdziemy go w zielonych warzywach, papryce i owocach cytrusowych.
- Witaminy z grupy B - regulują proces przemiany materii oraz usprawniają funkcjonowanie układów nerwowego, sercowo-naczyniowego oraz gospodarki hormonalnej. Suplementacja witaminy B6 może pomóc kobietom narzekającym na poranne mdłości. Niejednokrotnie jej przyjmowanie znacznie łagodzi tę uciążliwą dolegliwość. Źródłami witamin z grupy B są m.in. świeże warzywa i owoce, ciemne pieczywo, ryż, jajka, orzechy, ryby czy drób.
- Witamina C - reguluje gospodarkę hormonalną organizmu oraz zwiększa poziom przyswajalności żelaza. Jej niedobory mogą powodować nieprawidłowości w rozwoju układu nerwowego. Zalecana dawka dla kobiet w ciąży to około 85 mg witaminy C dziennie. Największe jej ilości znajdują się w świeżych warzywach i owocach – np. w papryce, cytrusach, czarnej porzeczce i kiwi.
Fot. Jedzmy zdrowo
- Witamina E – dostarczając odpowiednie jej ilości zmniejszamy ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu. Zapobiega nieprawidłowościom w rozwoju układu nerwowego dziecka. Odpowiada także za prawidłowy rozwój narządów wzroku i słuchu. Niedobory witaminy E mogą skutkować osłabieniem mięśni, anemią oraz problemami dermatologicznymi. Zawarta jest w żółtkach jajek, olejach roślinach i zbożach.
- Witamina A - odpowiada za rozwój tkanki kostnej i zębów. Pozytywnie wpływa na kształtowanie się układu nerwowego i mózgu płodu. Jej niedobory powodują najczęściej zaburzenia w rozwoju wzroku, osłabioną odporność lub problemy dermatologiczne. Zapotrzebowanie na witaminę A jest na tyle małe, że nie wymaga ona suplementacji. Warzywami bogatymi w tę substancję są marchewki, bataty, dynie i szpinak. Nadmiar witaminy A może być równie niebezpieczny co jej niedobór - istnieje ryzyko uszkodzenia płodu i poronienia.
- Witamina D - zwiększa poziom przyswajalności wapnia, wzmacnia tym samym rozwijający się układ kostny. Zapobiega wrodzonej krzywicy i obniżeniu masy kostnej u dziecka. Niedobory witaminy D powodują łamliwość kości, ale również cukrzycę typu 1 i choroby autoimmunologiczne. Witamina D powinna być suplementowana przez całą ciążę.
- Witamina K - wpływa na krzepliwość krwi, zmniejsza ryzyko wystąpienia krwotoków wewnętrznych, wpływa na przemianę materii, ma również działanie przeciwbakteryjnie. Jej źródłem są nabiał i warzywa, takie jak kalafior, sałata i brokuł.
Komentarze