Opryszczka jest nie lada przeciwnikiem: bywa bardzo męcząca, a przede wszystkim - powraca. Nic więc dziwnego, że w latach 80 rozpoczęły się badania nad lekiem, który ma rozwiązać problem opryszczki raz na zawsze. Pomóc w wyleczeniu tego wirusa ma cystatyna C. Badania nad tą substancją czynną trwają od ponad 20 lat.
Prace nad lekiem
Praca naukowców polegała na znalezieniu związku hamującego działanie cystacyny. W czasie badań znaleźli oni związki, którym śmiało możemy przypisać działania antybakteryjne wobec wielu lekoopornych bakterii, z którymi często się zmagamy.
Do tej grupy możemy zaliczyć właśnie opryszczkę. Naukowcy opracowali formułę cystapepu - przebadali tą substancję w Szwecji na uniwersytecie - dzięki temu można było łatwo potwierdzić, że działa ona również antywirusowo.
Przyczyny pojawiania się opryszczki
Po zarażeniu się wirusem opryszczki pozostaje on w naszym ograniźmie. Dlatego po pierwszym zauważeniu u siebie objawów istnieje ogromne ryzyko, że pojawią się one ponownie. Najczęściej opryszczka pojawia się w wyniku:
- wychłodzenia się organizmu
- dużego stresu
- osłabienia
- infekcji bakteryjnych
- miesiączki
- niedożywienia
- braku witamin i minerałów
- ekspozycji na promieniowanie UV
Lekarze ostrzegają jednak, że opryszczka potrafi pojawić się samoistnie - bez określonej przyczyny. W przypadku, gdy objawy są wyjątkowo uporczywe, warto zgłosić się do lekarza, który przepisze leki, łagodzące przebieg opruszczki.
(fot. Knowridge Science Report)
Lek na opryszczkę
W tym momencie preparat nie jest jeszcze dostępny na rynku. Niektórzy mają szansę na dostanie środka w formie próbek - do tej pory wszyscy testerzy zwrócili uwagę na szybką i pewną skuteczność.
Wprowadzenie preparatu, jako leku generowało zbyt wysokie koszty - wszystko przez opatentowanie oraz wprowadzenie leku na rynek. Naukowcy wpadli na pomysł, by zarejestrować hydrożel z substancją czynną jako... preparat do pielęgnacji ust. Został więc on uznany za preparat kosmetyczny.
Został on oczywiście dokładnie przebadany i przeszedł wszystkie potrzebne procedury rejestracyjne - wszystko oczywiście przed wprowadzeniem na rynek. Zanim jednak kosmetyk zostanie wprowadzony do naszych aptek, naukowcy, którzy wynaleźli ten preparat, muszą stworzyć mechanizm działania leku. Złą wiadomością jest fakt, że na chwilę obecną brakuje na to funduszy i musimy jeszcze poczekać, zanim całkowicie pozbędziemy się tego niechcianego gościa.
Wynaleziony lek skutecznie działa na opryszczkę typu I oraz II. Skuteczność została potwierdzona badaniami wirusologów z UJ, Politechniki Wroclawskiej oraz Uniwersytetu Warszawskiego.
Jeśli chcesz poznać patenty na piękne i zadbane usta, zachęcamy do przeczytania artykułu o odpowiedniej pielęgnacji.
Komentarze