Wiele osób, które trądzik młodzieńczy ma za sobą, dalej zmaga się z cerą trądzikową. W ostatnich czasach głośno jest o odpowiedniej pielęgnacji skóry twarzy: jednak czy to wystarczy? Kiedy trzeba sięgnąć po profesjonalne leczenie?
Walka z niedoskonałościami
Dlaczego coraz więcej dorosłych osób zmaga się z trądzikiem? Wszystko przez nieodpowiedni tryb życia, nawyki żywieniowe, brak stabilizacji hormonalnej i wiele innych problemów endokrynologicznych. Pierwszym krokiem do walki z trądzikiem jest rozpoznanie jego rodzaju – często może to zrobić tylko doświadczony dermatolog. Możemy go podzielić na kilka kategorii:
- niemowlęcy,
- pospolity,
- polekowy,
- zawodowy,
- niezapalny i zapalny,
- grudkowy,
- ropowiczy,
- skupiony,
- bliznowcowy.
Jak widać trądzik nie zawsze występuje w tej samej postaci. Jego różne rodzaje wymagają różnej pielęgnacji i czasem leczenia. Na szczęście coraz więcej osób jest świadomych, że pojawienie się niechcianych wyprysków należy skonsultować z lekarzem specjalistą.
Leczenie trądziku
I chociaż pielęgnacja skóry trądzikowej naprawdę potrafi zdziałać cuda, to specjalistyczne leczenie przynosi efekt szybciej i na dłużej. Dermatolog może zasugerować różne przyczyny pojawienia się trądziku: w tym również hormonalne, czemu zaradzi endokrynolog. To ważne, by pamiętać, że w walce z niedoskonałościami pomoże nam nie tylko dermatolog.
(fot. Mam na to sposób)
Pielęgnacja może być za to świetnym uzupełnieniem terapii: zarówno domowe zabiegi, jak i w profesjonalnym salonie kosmetycznym. W przypadku trądziku warto skusić się na:
- zabiegi z użyciem kwasów,
- mezoterapię mikroigłową,
- maseczki: złuszczające i nawilżające.
Dobranie odpowiednich zabiegów i codziennej pielęgnacji. Rumianek działa łagodząco na zaognione zmiany, a olejek z drzewa herbacianego ograniczy namnażanie się drobnoustrojów, które występują na problematycznej skórze. O najlepszych zabiegach na trądzik możecie przeczytać w naszym poprzednim artykule.
Dieta dla zdrowej skóry
Odpowiednia dieta to podstawa w każdej pielęgnacji: skóry, włosów i paznokci. Pierwszy krokiem powinno być na pewno wyeliminowanie z naszej diety fast foodów, jak i przetworów mlecznych. Laktoza ma bezpośredni wpływ na pracę gruczołów łojowych: przyśpiesza ich pracę, co przyczynia się do pojawienia większej ilości wyprysków.
Komentarze